نکات ضروری درهنگام خرید ساز

نکات ضروری درهنگام خرید ساز

نکات ضروری درهنگام خرید ساز

در دنیای سازها تنوع بسیار زیاد است. هم از نظر نوع سازها و هم در میان یک ساز خاص می توان مدل ها و انواع متفاوتی را دید. همین موضوع انتخاب ساز را در هنگام خرید سخت می نماید.

نکات ضروری درهنگام خرید ساز

قبل از اقدام به خرید ساز،اولین اقدام این است که علت نیاز به ساز را برای خود مشخص کنید. پاسخ به این سوال می تواند راه شما را هموارتر نماید، زیرا در این صورت می دانید چقدر هزینه می خواهید کنید و یا چگونه ساز مورد نظر خودر ا انتخاب نمایید.

به طور مثال اگر فقط برای امتحان یک کار جدید به سراغ خرید ساز رفته اید، میتوانید هر سازی را که دوست دارید با یک قیمت مناسب خریداری نمایید. اما اگر میخواهید وارد دنیای موسیقی شوید، شناخت دقیق ساز و انتخاب یک ساز خوب بسیار مهم خواهد بود.

قبل از خرید ساز

حال برای انتخاب ساز مناسب باید چندین نکته را در نظر بگیرید:

 اولین مورد فیزیک و آناتومی بدن است که نقش موثری به ویژه در دراز مدت بازی می کند؛ افرادی که گردن بلندی دارند ممکن است پس از چندین سال با زدن ویلن دچار آرتروز گردن شوند.

پس از اینکه قوای بدنی خود مطمئن شدید به این نکته توجه کنید که سازی که انتخاب می‌شود لوازم جانبی زیادی نخواهد و یا اگر دارای قطعات زیادی است دارای مراکز و فروشگاه‌های متعددی باشد که به راحتی بتوانید در هنگام خرابی، لوازم آن را تهیه کنید و افراد متبحر و متخصص هم برای امر تعمیرات موجود باشد. قبل از خرید و قبل از توجه به قیمت، به خدمات پس از فروشی مانند وجود ضمانت نامه توجه کنید.

مهم نیست که شما چه سازی میخرید . پیانو ، شیپور ، گیتار یا پیکولو .  باید قبل از خرید آن را کنترل کرده و امتحان کنید. شاید به نظر واضح باشد ، اما درصد زیادی از سازهای خریداری شده امروز از طریق فروشگاه های آنلاین تهیه می شوند.

حتی اگر در نهایت از این مسیر خرید کردید ، سعی کنید همان مدل را در یک فروشگاه موسیقی محلی آزمایش کنید تا ببینید آیا مناسب است.

نکات ضروری درهنگام خرید ساز

به آمپلی فایر وصل نشوید

توصیه می شود که هنگام خرید ساز سعی نکنید به آمپلی فایر وصل شوید. هر ابزاری ، اگر برقی باشد ، در آمپرهای با کیفیت بالا در فروشگاه و هنگامی که توسط متخصص نشان داده شود ، صدای عالی خواهد داشت. در واقع ، در صورت امکان ، اجازه ندهید که ساز برای شما نمایش داده شود بلکه آن را دست بگیرید و امتحان کنید.

از امتحان کردن هر ابزاری نترسید و آن را با صدای بلند همانند نوازندگی در خانه بنوازید. اگر تنها چند نت را در گوشه ای بنوازید ، به درستی ساز را آزمایش نمی کنید. گیتار ، تار ، طبل ، تا جایی که ممکن است آزادانه حرکت کنید  و با هر مدل ۱۰ دقیقه یا بیشتر تمرین کنید.

بعضی از مغازه ها ممکن است یک اتاق تمرین داشته باشند که ایده آل است. علاوه بر اندازه گیری احساس ، صدا و راحتی مدل ، گوش دادن با دقت به هر نقصی مانند صدای وزوز روی گیتار مهم است.

در هر صورت هنگام خرید ساز ، باید آنچه را که در حال حاضر در بازار موجود است کاملا بررسی کنید. اگر برای خرید ساز اقدام می‌کنید سعی کنید حتما با یک دوست و همراه آشنا با آن ساز این کار را انجام دهید و یا از افراد فنی مشاوره بگیرید. قبل از خرید و قبل از توجه به قیمت، به خدمات پس از فروشی مانند وجود ضمانت نامه توجه کنید

به این نکات هم توجه کنید 

برند ساز

برند های مختلفی برای ساز های گوناگون وجود دارد چه درسازهای غربی و چه در سازهای ایرانی  ، بهتر است که سعی کنید از برند های شناخته شده تر خرید ساز را انجام دهید

مدل ساز

توجه داشته باشید که گرچه ممکن است برند خاصی معروف باشد ولی این به آن معنی نیست که هر ساز یا هر مدلی از آن برند ، برای شما مناسب است.برخی مدل ها به دلایل مختلف ( از جمله سهولت نوازندگی ، سادگی تولید صدا یا متریال مورد استفاده ) مناسب هنرجویان مبتدی و تازه کار و برخی مدل ها مناسب نوازندگان سطح بالاتر است.

سلامت ظاهری

جدای از مسائل حرفه ای که شاید درک و چک کردن آن ها اندکی تخصصی تر باشد ، اما این مورد که بسیار هم مهم است را به راحتی و با دقت در بدنه ساز می توانید خود شما انجام دهید.

قیمت ساز

ساز های مختلف در قیمت های مختلفی عرضه می گردد.دقت داشته باشید که خیلی وقت ها قیمت بالای ساز نشان دهنده کیفیت صدای ساز نیست.

صدای استاندارد

ارجحیت این مورد بر موارد بالا در این است که امکان دارد یک ساز از برند و مدلی بسیار خوب باشد ، ولی به دلایل مختلف ( مثلا اشکال در تولید یا جابجایی ) به مشکل خورده باشد.