موسیقی متن چیست؟

موسیقی متن چیست؟

موسیقی متن چیست؟
موسیقی متن

یکی از بخش های جذاب هر فیلم، موسیقی خاصی است که در بخش هایی از فیلم پخش می شود.این موسیقی که می تواند نقطه قوت و یا حتی نقطه ضعف تصویر سازی یک بخش از فیلم باشد را موسیقی متن می گویند. اما موسیقی متن تعریف دقیق تری دارد.

موسیقی متن چیست؟

موسیقی فیلم یا موسیقی متن فیلم به موسیقی‌ای اطلاق می‌شود که منحصراً برای یک فیلم سینمایی یا مجموعه تلویزیونی نوشته شده و بخشی از ساندتِرَک یا مجموعه صداهای ضبط شده بر روی یک فیلم است.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، موسیقی متن ؛ موسیقی ویژه ای است که برای فیلم با توجه به مشخصه های مضمونی وساختاری آن توسط آهنگساز نوشته می شود. قبل از دوره ی ناطق، موسیقی فیلم توسط نوازندگان به صورت زنده وبه شکل بداهه نوازی درسالن سینما نواخته می شد.

موسیقی فیلم یک گرایش مجزا درهنرموسیقی به‌شمارمی‌آید و قدمت آن به مقطع پیدایش هنر سینما بازمی‌گردد. ماکس اشتاینر، اریک ولفگانگ کورنگلد وآلفرد نیومن از پیش‌گامان نگارش موسیقی برای فیلم بودندوبیش ازدیگرآهنگسازان در قوام بخشیدن به آن نقش داشتند.

آهنگسازی بر خلاف تعریف عمومی تنها منوط به ساخت ملودی ها نیست بلکه دانش موسیقی سازی و خلاقیت در زمینه ارتباط با انسان یکی از اصول مهم می باشد که یک موسیقی ساز باید در نظر داشته باشد .

لذا در طراحی ساخت موسیقی فیلم باید به این نکته توجه کرد تا متناسب داستان فیلم موسیقی هم موازی حس اتفاقات را به ببینده منتقل کند.

به عبارتی می توان گفت که : موسیقی فیلم واصف موسیقایی از موقعیت و روند یک داستان است و نقش بسزایی در تکامل هیجانات و احساسات یک اثر نمایشی بازی می‌کند.

موسیقی متن چیست؟
موسیقی متن

آلات و سبک مورد استفاده در موسیقی متن

ابزارآلات و سبک بکار رفته در موسیقی یک فیلم حیطه وسیعی را در بر گرفته و موسیقی کلاسیک، پاپ، جاز، موسیقی الکترونیک، موسیقی بومی و غیره به تناسب فیلمنامه و تصمیم آهنگساز هر کدام ممکن است نوع نگارش موسیقی یک فیلم باشند.

غالباً آن دسته از آثاری که دارای بودجه کافی است توسط نوازندگان ارکستر سمفونیک (گاهی اوقات همراه با دسته کر) اجرا و ضبط می‌شود و اغلب بخش وسیعی از آن بی‌کلام است.

موسیقی فیلم که کوششی بر هماهنگ‌سازی موسیقی با مفاهیم تصاویر متحرک است عمدتاً از طریق توسعه قواعد موسیقی کلاسیک سده نوزده و تلفیق آن با شیوه‌های مدرن نگارش موسیقی در سده بیستم انجام گرفته‌است.

 تا به امروز آثار شناخته شده‌ای در این زمینه بر جای مانده‌است و آهنگسازان بی‌شماری در این حوزه به شکل تخصصی آن به خلق اثر پرداختند.

جوایز موسیقی متن
موسیقی متن

جوایز مخصوص

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در آمریکا هر ساله یک جایزه اسکار به بهترین موسیقی فیلم نوشته شده برای یک اثر سینمایی اهدا می‌کند.

از دیگر جوایز معتبر سالانه این شاخه هنری می‌توان به جوایز بفتا، گلدن گلوب و گرمی، برای بهترین آهنگساز فیلم اشاره کرد.

در میان آهنگسازان سینما ویرجیل تامسون برنده جایزه پولیتزر، و انیو موریکونه موفق به دریافت جایزه پولار نیز شده‌اند.

اهمیت و گسترش موسیقی متن در فیلم

تقریباً هیچ‌یک از نظریه‌پردازان سینما، این هنر را به صورت مطلق صامت به حساب نیاورده و عملکرد موسیقی در کنار فیلم همیشه حاکی از یک نوع نیاز بوده‌است.

 هر چقدر قواعد کلاسیک سینما شکل می‌گرفتند موسیقی نیز به عنوان یک عامل مؤثر بیانی به وجود خود تحکیم می‌بخشید. ضرورت حضور موسیقی در سینما تا بدانجا پیش رفت که چهره‌های شاخص سینما نظریات جدیدی بر آن وضع می‌کردند و آن را عاملی کلیدی ارزیابی نمودند.