ساز کوبه ای چیست؟

ساز کوبه ای چیست؟

همانطور که در مطالب پیشین نیز گفته شد، ساز ها را با توجه به ویژگی هایی که دارند در دسته بندی های مختلفی قرار می دهند.در یکی از این تقسیم بندی ها می توان به ساز های کوبه ای اشاره نمود. درادامه این مطلب با ساز کوبه ای بیشتر آشنا شوید.

ساز کوبه ای چیست؟

این نوع ساز یا ساز کوبه یا پِرکاشِن به سازهایی گفته می‌شود که از طریق ضربه، تکان، سایش، خراش یا هر عمل دیگری که منجر به  نوسان شود، تولید صدا کنند. سازهای کوبه‌ای با تولید ریتم‌های زیبا جایگاه ویژه‌ای را در دنیا موسیقی به دست آورده‌اند.

آن‌ها کاملاً منحصربه‌فرد و خاص می‌باشند .سازهای کوبه ای به صورت عمده با دست یا بوسیله کوبه ها یا چکش هایی نواخته می شوند.

نمونه های کوبه ای ایرانی

در ایران سازهای دف،دایره،تنبک و دایره‌زنگی جز سازهای کوبه‌ای محسوب می‌شوند.

نمونه های کوبه ای غربی

در کشورهای غربی، سازهایی چون پرکاشن،کاخن و درامز سازهای کوبه‌ای هستند. درامز، ساز پرمخاطب در بین جوانان، فقط توانایی نواختن یک نت را دارد.

انواع ساز کوبه ای جدید

کاخن

این ساز یکی از انواع سازهای کوبه ای جدید است که خاستگاه نامِ آن، واژه‌ای اسپانیایی به معنای جعبه است.

شکل ظاهری آن نیز کاملاً شبیه به یک جعبه یا صندوق چوبی است که روی زمین قرار گرفته و نوازنده روی آن می‌نشیند و بر سطح آن که “تاپا” خوانده می‌شود، ضربه می‌زند.

هنگ درام

این ساز یکی از سازهای کوبه ای جدید است این ساز کوبه ای از جنس برنج بوده، شکلی شبیه به بشقاب پرنده دارد و از دو دایره فلزی تشکیل شده که بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و با ضربه انگشتان به هر قسمت می‌توان صدا تولید کرد. هنگ درام در حقیقت یک ساز کوبه ای و ملودیک است.

کالیمبا

ساز امبیرا یا کالیمبا بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد.

گفته می‌شود خاستگاه این ساز شمال شرق آفریقاست و در گذشته به نام پیانوی آفریقایی شهرت داشته است. کالیمبا یک ساز ملودیک است که روی آن ۷ تا ۱۲ کلید وجود دارد.

بندیر

ساز بندیر از یک یا چند زه که عموما از جنس روده حیوانات هستند، ساخته می‌شود. این ساز دایره‌ای شکل بوده و قطر آن بین ۴۰-۳۵ سانتی متر است.
حفره‌ای کوچک در قسمت زیرین ساز وجود دارد که این امکان را برای نوازنده را فراهم می‌کند تا با قرار دادن انگشت خود در آن به هنگام نواختن، تعادل ساز را آسان‌تر حفظ کند.

تانگ درام

ساز کوبه ای جدید دیگری که این روزها شهرت بیشتری پیدا کرده است، تانگ درام است.

این ساز تا حدی شبیه هنگ است اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد. نت‌های روی صفحه این ساز به کمک برش لیزری ایجاد شده‌اند و بنابراین نیازی به چکش کاری نیست.